Daha önce defalarca kez soruldu. “Android mi IOS mu?”, “Hangi işletim sistemine sahip akıllı telefonu almalıyım” gibi soruları defalarca kez duyduk ve cevaplandırdık. Şimdi soruyu birde benim bakış açımla değerlendirelim.

Aslında soruyu şu şekilde de değiştirebiliriz: “Performans mı, özgürlük mü?”

Telefon seçimlerimizde Kamera, İşlemci, Ekran Performansı, Ram gibi birçok özellik bakımından en iyisini seçmeye çalışıyor olsak da aslında cihazlara yüklü olan işletim sistemlerinin performans üzerinde birçok etkisi olmaktadır.

Nasıl mı ?

Yazımızın geri kalanını okumadan önce şu soruya cevap verelim,

Telefonunuzu kullanma amacınız nedir?

Sadece facebook, whatssapp vs. gibi sosyal medya programları mı? Telefonum hızlı ve güvenli olup beni yormasın mı diyorsunuz? Aldığınız telefonun işletim sistemi üzerinde değişiklikler mi yapmak istiyorsunuz?
İki işletim sisteminin de aslında birbirine göre belirli noktalarda artıları ve eksileri mevcut.

Başlayalım…

Android işletim sistemi bildiğiniz gibi 400.000 gibi uygulama sayısı bulunan ve her gün bu sayının geliştiriciler tarafından arttırıldığı Google Play uygulamasını kullanmaktadır. Linux tabanlı bir işletim sistemi olduğundan maalesef ki güvenlik zafiyeti mevcut yani saldırılara açık bir sistem.

Android işletim sistemine ait uygulamalar APK şeklindedir ve bu uygulamaları cihazınıza Google Play olmadan da yükleme şansınız mevcut. Aynı zamanda telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp fotoğraf, müzik gibi veri alışverişi yapabiliyorsunuz.

Android kullanıcısını biraz da modifiye seven araba tutkunları gibi düşünebiliriz. Ben aracımın dizaynını kendim yapmak istiyorum diyorsanız Android size göre. Ekranda klasik görüntü sevmeyenlerdenseniz bu işletim sistemi ile çok farklı şeyler yapabilirsiniz. Ancak bu durumlarda da Android işletim sisteminin ram canavarı olduğunu unutmayın! ( :

_______________________________________________________________

Ios işletim sistemi bildiğiniz gibi uygulamalar için App Store uygulamasını kullanmaktadır. İos işletim sistemi sadece Apple marka cihazlar için tasarlanmış olup kendi alanında uygulama geliştirip kendi ürünlerini kendi üreten bir firma olup bunu da ürününün işletim sistemi ile bağdaştıran ve dünyada bunu yapabilen tek şirkettir.

App Store ’de birçok uygulama bulabilmeniz mümkün takriben 500.000 civarında. Ancak Android ’ten ayrıldığı nokta herhangi bir uygulamanın App Store ‘de yayınlanması Android kadar basit değil…

Apple bu konuda kullanıcının veri gizliliğinin korunması ve cihazın performans açısından yavaşlamaması için bir takım kısıtlamalar getirmiştir.

Ios, Android’e göre daha stabil bir sistem olup performanstan ödün vermemektedir.

Ios işletim sistemi Android işletim sistemine göre daha kapalı bir sistemdir. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda sadece içerisindeki fotoğrafları alabiliyorsunuz. Cihaz ile veri alışverişi yapmak itunes olmadan mümkün değil. Performans artısının yanında belki de en büyük eksisi bu olsa gerek…

Yani yukarıdaki benzetmemizi ele alırsak; arabam pahalı olsun her şeyi içinde olup performans, görünüş vb. beni uğraştırmasın diyenlerden iseniz İos size göre.

Özetlersek;

Android: Performans ayarlarını değiştirip, farklı temalar yükleyebileceğiniz aynı zamanda telefonunuzun özelliklerini daha çok kullanmanız açısından en çok fayda sağlayan sistem. Fakat güvenlik zafiyetini ve ram canavarı olduğunu unutmayın. Her kesime hitap eden telefon modelleri bulunabileceğinden tercih edilebilir.

İos: Standart bir kullanıma sahip sizi yormayan performans açısından sıkıntı çıkarmayan bir sistem. Ancak unutmayın telefona veri giriş çıkışı itunes olmadan mümkün değil ve telefonun ayarları ile ilgili değişimler yapmanız Android kadar mümkün değil. Sadece belli bir kesime hitap eden bir işletim sistemi mevcut, güvenlik ve performans açısından tercih edilebilir.

Size uygun olan işletim sisteminizi seçmiş olmanızı umuyoruz… ( :

Hala karar veremediyseniz sizi yorum bölümüne alalım. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir