Neyle meşgul olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın mutlaka müşteri – satıcı ilişkisi ile karşı karşıya kalacaksınız. Ürün yada hizmet satma aşamasına geldiğiniz de; tecrübeli müşteriniz karşısında gerçekten profesyonel bir satıcı görmek isteyecek. Pekii bir müşteri kendisine nasıl davranılsın ister?

Yazımın devamında iyi bir satıcının mutlaka sahip olması gereken özellikleri madde madde sıralayacağım fakat her şeyden önce bir satıcının bilmesi gereken öncelikli bir kural var. İyi bir satıcı olmak istiyorsanız, dinleme‘yi satışın en büyük kuralı olarak kabul etmelisiniz. Karşınızdakini mutlaka dinlemeli ve iyi analiz etmelisiniz.

  • Dürüst olun. Müşteriniz aptal değil. Ona mutlaka gerçeklerden bahsetmelisiniz. Palavra söylüyor ve buna devam ediyorsanız eğer, söyledikleriniz müşterinizin bir kulağından girip diğer kulağından çıkacaktır.
  • Ahlaklı bir satıcı olun. Ağzınızdan çıkan her kelimeye, giyiminize, davranışlarınıza dikkat edin.
  • Kanıtlar sunun. Eğer müşteriniz satmaya çalıştığınız ürünü almıyorsa bu size güvenmediğini gösterir. Güven kurmak zorundasınız. Ürününüzün kalitesi hakkında kanıtlar sunun.
  • Mutlu müşteri pörtföyünüzü gösterin. Bu çok önemli. İnsanlar kalabalığın içinde kendisini daha iyi hisseder. Daha önce iş yaptığınız pek çok mutlu müşterinizi potansiyel müşterinize sunmak size güven kazandıracaktır.
  • Satış sonrası desteği mutlaka ekleyin. Satışı yapıp parayı aldıktan sonra gidenlerden misiniz? İşte bir müşteri en çok bundan korkar. Müşteriye satış sonrası destek garantisi verin.
  • Ödeme konusunda yardımcı olun. Taksitlendirme yapabilirsiniz. Kredi kartı, havale, eft gibi yolları ödeme yollarınız içerisine dahil edin.
  • Tartışmayın. Bunu asla yapmayın. Müşterinizle tartışmaya girmeyin. Onun parasını ve zamanını almak istiyorsunuz. Karşınızdaki hatalı bile olsa tartışmayın.
  • Satış yapmayın, satın almasına yardımcı olun. Müşterinin parasını alıp sonra ortadan kaybolacak bir primci gibi gözükmeyin. Her zaman dost olun. Müşterinize kendisini özel hissettirin. Satın almasına yardım edin. Tüm detayları paylaşın.

Tüm bunları önemli beyanatlar olarak değerlendirebilirsiniz. Tekrar tekrar gözden geçirmenizi öneririm. Pusulo aracılığı ile yaptığım tüm görüşmelerde bu maddelere dikkat ettim. Her zaman müşterimin dostu olma yolunda adımlar attım ve bunu gerçekten, samimiyetle yaptım. Sonuç olarak 1 yılda 100’den fazla mutlu müşteri ile Türkiye’nin lider kurumsal kimlik firması olarak yolumuza devam ediyoruz.

Şafak Tozar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir