Bir kurum için kurumsal kimlik, başlangıçtan sona kadar önem arz etmektedir. Kurumlarda bir insan gibi önce doğar, sonra büyür ve ölürler. Doğumdan ölüme kadar elde edeceğiniz kar veya başarı; kurumsal kimlik stratejinizle doğru orantılıdır.

Dünya’da kurumsal kimlik tasarımları ile başarıyı yakalamış ve akılda kalıcılığı sağlayan tasarımlara sahip olmuş üç büyük marka ve kurumsal kimlik çalışmaları ise aşağıdaki gibidir;

  • COCA – COLA

Bir Amerikan şirketi olan Coca Cola, dünyanın en büyük içecek şirketlerinden biridir.  Kurulduğu 1892 yılından bu yana Coca Cola’nın girmediği ev neredeyse yok denecek kadar azdır. Yaklaşık 125 yıllık bu başarı hikâyesi günümüzde de hız kesmeden devam ediyor.  Peki Coca Cola bunu nasıl başarıyor?

Elbette güçlü kurumsal kimliği sayesinde. Coca Cola, 1892 yılından bu yana ismini, logosunu ve tercih ettiği rengi hiç değiştirmedi. Güçlü satış stratejileri ve güçlü reklam politikaları sayesinde kendi sektöründe %50 üzerinde bir Pazar payına sahip. Herkes bir Coca Cola şişesini rahatlıkla tanıyabilir. Ya da Coca Cola’nın içinizi ferahlatan o kapak açma sesini düşünün. Başka hangi marka sizi bu kadar etkiledi?

Kalitesinden ziyade Coca Cola’yı başarılı yapan markanın kendine özgülüğüdür. Coca Cola’nın kendine özgü bir logosu, kendine özgü bir sloganı (Gerçek Tat) ve kendine özgür bir rengi (kırmızı) var.

Örneğin  Pepsi’yi mi tercih edersiniz yoksa Coca Cola’yı mı ? Bir Üniversitede ambalajsız kutularda yapılan testler sonucu öğrencilerin çoğu Pepsi’yi Coca Cola’ya tercih ediyor. Ama çok satması ve bilindik olması Coca Cola’yı lider yapıyor.

  • APPLE

Apple… Günümüzün en çok konuşulan, en büyük dünya markalarından biri.  Apple’ı Apple yapan Steve Jobs, kurumsal kimliğin gücüne sonuna kadar inanıyordu. Steve Jobs ve Apple markasını yaratması ile ilgili hikayeleri bir tarafa bırakalım ve sonuca bakalım. Jobs, Çok sade bir isim tercih etti ve bu sadeliği yine sade ve özgün bir logo ile taçlandırdı.  Ürünleri kesinlikle teknolojinin son harikası olmayabilir fakat başarılı paketlemesi ve tanıtımı ürünleri bir teknoloji harikası gibi gösteriyor.

Apple’ın tüm dünyada kullandığı konsept aynıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun, bir Apple mağazasına gittiğinizde aynı tasarım ile karşılaşırsınız. Masalar, ürünlerin yerleşimi ve satış görevlilerin yaklaşımları birbirlerine benzerlik göstermektedir.

Apple’ı Apple yapan uyumdur.

  • Mercedes Benz

“Prestij” denince akla hangi araba markası geliyor? Elbette Mercedes Benz, yıllardır otomotiv sektöründe prestijin öncüsü.

Çoğu kişi için Mercedes pahalı, Alman sağlamlığında, iyi tasarlanmış ve güvenilir otomobilleri ifade etmektedir. Audiler de Almandır. Hondalar harika tasarımlara sahiptir ama hiçbiri bir Mercedes Benz prestijini taşımaz.

Mercedes Benz, tarihi boyunca hiç “ucuz” kategorisinde yer almadı. Tüm segmentlerdeki otomobilleri her zaman üst düzey oldu. 100 Yıllık tarihi boyunca pazarlar değişti, rakipler değişti ama Mercedes Benz hiç değişmedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir