Merhaba, bir önceki makalemde sizlerle e-Ticaretin tarihi ve potansiyeli hakkında paylaşımda bulundum. Bugün ise e-Ticaretin neden bu kadar hızlı ve sürekli büyüdüğü konusunda paylaşımda bulunacağım.

e-Ticaret gün geçtikçe yeni girişimcileri ve müşterileri ile büyümeye devam ediyor. Ben e-Ticaretin hızla ve sürekli büyümesini iki kola ayırıyorum. Bunlardan biri e-Ticareti hayata geçiren faktörler diğeri ise e-Ticaret hayata geçtikten sonra sunduğu fırsatlar… e-Ticareti hayata geçiren faktör sizinde tahmin ettiğiniz gibi şüphesiz dünyada ve ülkemizde internet kullanımının hızla artmasıdır.

Ülkemizin internet kullanımında dünyada 11.Sırada, bu büyük hacim e-Ticareti tetikleyen en büyük etkenlerden biri. Hatta öyleki Akıllı telefonların ülkemizde kullanımı hızla artıyor, bu nedenle çoğu insan artık internet erişimine evinde, işinde değil her an, her yerden ulaşabiliyor. Tabi ki e-Ticaretin oluşması için en önemli faktör internet erişimi olsada, e-Ticaretin ülkemizde bu kadar hızla büyümesi sadece buna bağlı değil. Türkiye Kredi Kartı cenneti olarak nitelendiriliyor.

Bir çok avrupa ülkesini Kredi Kartı kullanımında geride bırakmış durumdayız. Aynı durum ATM ve Banka Kartlarında da geçerli, bu derece yaygın bir ödeme alt yapısının bulunması Türkiye’de e-Ticaretin hızla büyümesine sebep oluyor. e-Ticaretin en önemli bölümü olan Kargo’da ise firmalar çok iyi bir alt yapı kurmuş. Türkiye’nin bir ucundan verilen kargo diğer ucuna 2-3 iş günü içerisinde teslim edilebiliyor. İşte bu ve benzeri faktörlerden dolayı e-Ticaret ülkemizde çok hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor, büyüyor, gelişiyor…

Bir sonraki makalemizde e-Ticaret hayata geçtikten sonra sunduğu fırsatı, İnternet ve Teknolojinin gelişimi hakkında paylaşımlarınız ile görüşmek üzere…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir