Merhaba, 2 makale boyunca sizlerle birlikte e-Ticaretin tarihi, potansiyeli ve büyüme sebepleri hakkında paylaşımlarda bulunduk. Bugün daha genel bir konu olan İnternet ve Teknolojiden bahs ettikten sonra e-Ticaretin bize sunduğu fırsatlar hakkında paylaşımda bulunacağım.

Hayatımızın her alanında artık internet var; Yemek siparişi verirken, Hastaneden randevu alırken, Arkadaşlarımız ile iletişimimizde… Hatta ülkemizin bu alanda çok ciddi yatırımları söz konusu, e-Devlet sayesinde bir çok kamu dairesinde satlerimizi ayırarak elde edeceğimiz bilgilere bir tıkla ulaşabiliyoruz. Tüm okullarda e-Okul Sistemi ile not ve devamsızlık girişleri internetten sağlanırken bu bilgileri öğrenci ve veliler takip edebiliyor. Çevremizdeki birçok firma işlerini internete taşıyor. Andy Grove’un söylemiş olduğu muhteşem söz geleceğin internette olduğunu çok güzel açıklıyor;

Beş yıl içinde her şirket bir İnternet Şirketi olacaktır, yada artık şirket olmayacaktır.

Yukarıda internetin hayatımızdaki yerine sadece bir kaç örnek verdim, bunlar hepimizin bildiği gerçekler. İnternetin hayatımıza hızla giriyor ve alışkanlıklarımızı değiştiriyor. Bu alışkanlıklarımızın başında da alışveriş alışkanlıklarımız geliyor. Hatırlarsanız eskiden alışverişlerimizi mahallemizdeki bakkallardan yapardık. Mahallelerde kese kâğıdında bisküvi veren bakkal amcalar vardı. Onların yerini önce marketler sonra süpermarketler aldı. Şimdi bunların yerini, devasa marketlerin de içinde olduğu, yüzlerce zincir mağazanın şubesi bulunan alışveriş merkezleri aldı. Ve artık yavaş yavaş bunlar da geride kalıyor, alışverişlerimiz hızla internete kayıyor ve her geçen gün hem dünyada hemTürkiye’de daha fazla insan alışverişlerini internetten yapmayı tercih ediyor. Neden? Bunun birinci ve en büyük nedeni internetten aynı ürünü daha uygun fiyata kolaylıkla bulabiliyoruz. İkincisi sınırsız çeşit ve alternatife kolaylıkla ulaşabiliyoruz karşılaştırma yapabiliyoruz. Üçüncüsü ise bunu 7/24 kolay bir şekilde yapabiliyor zahmetsizce ve zaman kaybetmeden oturduğunuz yerden alışveriş yapabiliyoruz. İşte bu üç ana nedenden dolayı alışverişler hızla internete kayıyor.. İnternetteki online pazarla, klasik ticaretteki offline pazarı karşılaştıralım. Türkiye’nin en büyük, avrupanın ikinci, dünyanın ise en büyük sekizinci alışveriş merkezi olan Cevahir AVM ‘yi bir ayda tam 1,6 milyon kişi ziyaret ediyor. Türkiye’nin en büyük eTicaret sitesini ise bir ayda bunun neredeyse 10 katı yani 15 milyon kişi ziyaret ediyor.Online pazarda kolay ulaşım imkanı nedeniyle inanılmaz bir trafik var. Ve bu daha bir başlangıç.

Aslında herkesin gözü önünde olan ve ticari hayatı, alışveriş dünyasını, iş hayatını, sosyal hayatı etkileyen bu değişimin farkındayız. Bu sebeple herkes gelecek internette diyor. Bu istatistikleri farklı yerlerde ayrı ayrı görüyoruz fakat hepsini bir araya getirdiğimiz zaman gerçekten heyecan verici bir manzara ortaya çıkıyor. Peki, bugün rakamlarla detaylarını ortaya koyduğumuz bu ekonomik devrim gerçekleşirken siz nerede olmak istersiniz. Bugün ve gelecekte sadece internetten alışveriş yapan, internetin avantajlarından yararlanan milyonlarca tüketiciden biri mi, yoksa şimdiden kendi eTicaret girişimini başlatarak o milyonlarca müşterinin bazılarının yaptığı alışverişlerden kazanç elde eden bir girişimci mi olacaksınız?

Karar verin ve bir sonraki Makalemizde görüşelim…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir