Gelecek İnternet ve Teknoloji ile şekilleniyor. Her gün Dünyada ve Ülkemizde daha fazla insan alışverişlerini internet üzerinden yapmayı tercih ediyor.

Şuanda milyonlarca insanın tercih ettiği yeni  Ticaret sistemi 1994’de farklı düşünen Jeff Bezos‘un amazon.com’u kurması ile başladı. İlk başlarda sadece Kitap satan Amazon 2015 yılına gelindiğinde yıllık cirosu 60 Milyar doları aşan onlarca kategori ve ülkede satış yapan bir e-Ticaret öncüsüne dönüştü.

Harika bir akım yarattı ve bu akımdan Türkiye’de faydalandı. Geleceğin internette olduğunu gören yüzlerce girişimci bu alanda çalışmalar yaptı. Çok hızla büyüyen bu ticaret sisteminde öncü olan amazon.com’un kuruluşundan yaklaşık 1 yıl sonra Pierre Omidyar e-Ticaretin geleceğini görmüş ve binlerce insanın bu alanda bir şeyler yapmak istediğini fark etmiştir. Bu nedenle amazon.com’dan farklı bir sistem geliştirerek ilk e-Ticaretteki Pazar Yeri modeli olan Ebay’ı kurmuş, internet üzerinden satış yapmak isteyen girişimcilere hazır alt yapıyı sunarak ürünleri satma fırsatı vermiştir.

Bugün ülkemizde hem Klasik e-Ticaret sitesinin örnekleriyle hem de Pazar Yeri modelleriyle sıklıkla karşılaşıyoruz. Tahminler e-Ticaretin büyük bir hızla para kazandırdığına fakat büyük paranın henüz kazanılmadığına işaret ediyor. Öyle ki Türkiye’deki toplam perakende ticaretin yalnızca %1-%2’si e-Ticaret üzerinden gerçekleştiriliyor.

Bu çok düşük bir oran olsa %1-%2’lik kısım 2012 yılında e-Ticareti 20 Milyar TL’yi aşan bir ciroya ulaştırdı. Henüz işin çok başında ve potansiyelimizin çok gerisinde olmamız aslında büyük bir fırsatı da beraberinde getiriyor. Bu fırsatı yıllar önce gören ve şuanda Türkiye’nin en iyi e-Ticaret sitesinin başındaki hanımefendi, Hanzade Doğan Boyner’in uluslararası bir toplantıda söylemiş olduğu şu sözler e-Ticaretin geleceği hakkında çok önemli bilgiler vermekte;

Türkiye geçtiğimiz 5 yılda yüzde 4 büyüdü. Kişi başına milli gelir 9 bin dolardan 11 bin dolara yükseldi.  75 milyon nüfusun yüzde 41’i, 25 yaş altında. Bu oranla Avrupa’nın en genç nüfusuna sahibiz. E-ticaretin Türkiye’deki toplam perakende sektöründe oranı sadece yüzde 1. Avrupa’da bu oran yüzde 5. Türkiye’de geleneksel alışveriş alışkanlığını terk eden gençler, önümüzdeki 5 yıllık süreçte e-ticarette Avrupa seviyesini yakalayacak, hatta geçecektir.

Bir başka deyişle geleceği biz, yani e-ticaret şekillendiriyor.

Sizde geleceği şekillendirmek, Tarihin parçası olmak isterseniz bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir