İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte karşımıza çıkan yeni bir terim: “Freemium” Peki nedir bu Freemium

Tam olarak bir Türkçe karşılığı olmayan bu kelimeyi “Bedava Seçkin” olarak tercüme edebiliriz. Freemium stratejisi karşımıza en çok oyun, yazılım ve web sitesi sektörlerinde çıkar. Çok büyük oranda satış ve pazarlama stratejisi olarak kullanılmaktadır. Stratejinin temel amacı ücretsiz içerikler ile birlikte ücretli içeriklerin pazarlanmasıdır. Temel faaliyetleri ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Fakat temel faaliyetlerin kullanımı yetersiz gelmeye başladığında bir üst seviyeye geçebilmek için belirli bir ücret ödemeniz gerekir. İşte Freemium‘un yapmak istediği şeyde tamda bu!

Belki, biraz ücretsiz

Freemium sistemleri, “ücretli içerik satabilmek için oluşturulan ücretsiz ve temel fonksiyonlar” şeklinde tanımlayabilmek mümkün. Bu sistemlere ücretsiz kayıt olup ücretsiz olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınız doğrultusunda ömür boyu ücretsiz olarak kullanmanız da mümkün. Fakat sistem sizde bir bağlılık uyandırmaya başladığı zaman bir sonraki seviyeye geçmek için belirli bir ücret ödemeyi göze alabilirsiniz. En büyük örnekleri Clash Of Clans, Linkedin yada Spotify olarak verebiliriz.

Tarihin en iyi Freemium Servisi: Linkedin

Linkedin’i gelmiş geçmiş en iyi freemium servislerden birisi  olarak tanımlamak mümkün. Ücretsiz kayıt yapın, ücretsiz kullanın. İhtiyaç doğmazsa hiç ücret ödemenize gerek yok. Fakat aktifliğinizi biraz daha arttırmak istediğiniz zaman ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Daha fazla kişiye ulaşmak, daha fazla kişiye mesaj göndermek yada istediğiniz kişi ile iletişim kurmak için Linkedin’e para ödemek zorundasınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir