İyi bir isim, markanın her şeyidir. İsminiz, geleceğinizi belirler ve akılda kalıcılığın baş rolünde kullanacağınız isim vardır.

Marka geliştirme süreçlerinin tümünde ismin yeri apayrıdır. En başında vereceğiniz bu karar kolay gibi görünse de iyi bir isim tasarlamak sanatçı ruhlu birinin işidir. Farklı, akılda kalıcı ve güçlü bir isim bulmanız gerekir.

İyi bir marka ismi nasıl olmalı, nelere dikkat edilmeli ? 

  • Kısalık: Artık herkesin kafası zaten dolu. Kimse, uzun bir ismi aklında tutmak istemez. İsminiz kısa ve kolay okunuşlu olmalı. Kendinizi en fazla 6 karakter ile sınırlandırmanız, kısa isim stratejisi için olumlu bir davranıştır. Dünyanın en büyük markaları oldukça kısa isimlerde oluşmaktadır. Örneğin; Pepsi, Google, Nike, Adidas, HP, Amazon…
  • Rakiplerinizden Farklı Olun: Ne iş yapacak olursanız olun mutlaka rakipleriniz var ve siz rakiplerinizden üstün olmak için işe başlıyorsunuz. Rakiplerin isimlerini analiz edin ve onlardan farklı olmak için elinizden geleni yapın. Büyük markaların isimlerine benzeme fikrinden kaçının.
  • Hem Türkçe, Hem İngilizce Olun: Kısa vadeli hesaplarınız içerisinde dünyaya açılmak olmayabilir ama hayatın da ne göstereceği hiç belli olmaz. Belirleyeceğiniz ismin Türkçe ve İngilizce’de mutlaka bir anlam ifade etmesi gerekmez. Yeter ki her iki dilde de rahatlıkla okunabilsin.
  • İnternete Uyumluluk: Yukarıda ki maddelerin tümüne uygun bir isim bulmuş olabilirsiniz ama dikkat edin! Bu ismi sizden önce başkaları düşünmüş olabilir. Bulduğunuz ismin mutlaka “.com” yada “.net” uzantısının alınmamış olması gerekir.

 

Marka geliştirme süreçlerimiz hakkında daha detaylı bilgi  almak için bizlere iletişim adreslerimiz üzerinden ulaşabilir ve aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını profeyonel ekip arkadaşlarımız tarafından alabilirsiniz.

 

Bir sonraki yazıyı okumak için tıklayın: Kurumsal Kimliğin Tanımı ve Uygulama Alanları

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir