Teknolojinin her geçen gün hayatımızda daha fazla yer kaplamasıyla birlikte tasarımcıların sektördeki yeri de büyümeye başladı. Özellikle popülerleşen yeni bir meslek türü ise “Arayüz Geliştiriciliği.” Peki Kimlere “Arayüz Geliştiricisi” Denir?

Aslında bir takım üyesidir arayüz geliştiricisi. İşi / projeyi tasarlar ve gerekli merciye yönlendirir. Bir arayüz geliştiricisinin en önemli görevi kullanıcı dostu tasarımlar ortaya çıkarabilmektir. Kullanıcıya aradığını kolayca bulduran, karışıklık yaratmayan arayüzleri tasarlamak, arayüz geliştiricisinin işidir.

İyi bir Arayüz Geliştiricisi Olmak için;

Mutlaka HTML ve CSS Bilmek Gerekir HTML kodlarına hakim olunmalıdır. Gereksiz kod yığınları en aza indirgenmelidir.

Javascript  Bilmek Gerekir Ajax ve  javascript kütüphanelerinden birine(jquery, mootools, vd.) hakim olmalı ve uygulama geliştirebilmelidir.

Gelişmiş Kod Yazma: SEO’ya ve erişebilirlik ilkelerine, farklı platform ve tarayıcılara uygun kod yazmalıdır. En az kod ile en yüksek performansı almalıdır.

Grafik Uygulama: Adobe Photoshop, Illustrator, Freehand ve Corel programlarından en az iki tanesi iyi derecede bilinmeli. Diğer programlar hakkında fikir sahibi olunmalı. Keza çoğu arayüz tasarımcısı, tasarımlarını Photoshop kullanarak çizerler.

Hayal Gücü Yetisi: Ne tasarlayacaksınız? Tasarlayacağınız şeyi öncelikle kafanızda oluşturmuş olmanız gerekmektedir. Bunun için iyi bir hayal gücüne sahip olmalısınız.

En Az 1 Yabancı Dil: İyi bir arayüz geliştiricisi, mutlaka İngilizce bilmelidir. Sürekli değişen ve gelişen teknolojiyi takip edebilmek için bu gereklidir.

Takım Çalışmasına Uygunluk: İlk başta da belirttiğimiz gibi, bir takımın üyesi olacaksınız. Size verilen projede ki göreviniz en iyi arayüzü ortaya ortaya çıkartmakla birlikte, diğer takım arkadaşlarınızın üzerinde çalışma yapabileceği uyumlu bir ortam hazırlamak. Takıma uygun olmasınız!

Genel olarak iyi bir arayüz tasarımcısında olması gerekenler bunlar. Yukarıdaki niteliklerden biri veya birkaçı sizin içinde uygunsa iyi bir arayüz tasarımcısı olmaya adaysınız.

Bol şans 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir