Marka geliştirme, tüm pazarlama tekniklerinin bir ürüne, ürün grubuna veya markaya uygulanmasına denir.  Amaç ise ürünün algılanan değerinin arttırılması, bu sayede marka değerinin artması olarak tanımlanır.

Renkler, marka geliştirmede en önemli unsurların başında yer alıyor. Marka, ürün ya da hizmet sahibi, pazarlama öncesinde kullanılacak renk konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalı ve araştırmalar yapmalı.

Her rengin kendine has bir anlamı olduğunu biliyoruz. Örneğin basitçe yeşil doğayı ve doğallığı ifade ederken turuncu hareketi, canlılığı yansıtır. Ya da kırmızı agresif bir renktir. Sizin de markanızın bir kişiliği olmalı ve bu kişiliği bir renkle bağdaştırmalısınız.

Güzel bir örnek verelim. Örneğin Facebook denince akla tabii ki mavi rengi geliyor. Facebook, yıllardır mavi renginden hiç vazgeçmedi ve vazgeçmeyecekte. Aslında Facebook mavisinin bir hikayesi de var. Facebook kurucusu Zuckerbarg renk körü ve mavi rengi çok iyi görebildiği için maviyi kullanıyor. Bu hikayenin doğruluk payı olsa da, asıl amaç facebook mavisine bir anlam katarak kurumsallaştırmak.

Facebook mavisi insanlara huzur ve güven veriyor. Başlangıçta, insanların güvenle kişisel bilgilerini paylaşmaları için elbette sisteme güven duymaları gerekiyordu. Mavi rengi, bu strateji için harika bir seçim.

Bir başka örnek Coca Cola olabilir. 1980 yılından bu yana kırmızı renginden vazgeçmeyen Coca Cola, kırmızı renginin agresifliğini ve seçiciliğini seviyor. Coca Cola’nın asıl amacı raflardaki yerini belli etmek ve müşteriler tarafından tercih edilmek. Ki bunu da çok iyi başarıyor.

Eğer renkler konusunda yeterli bilginiz yoksa ya da kafanız biraz karışıksa, marka geliştirme alanında kendini geliştirmiş birinden yardım alabilirsiniz. Doğru rengi kullanırsanız, kazançlı çıkarsınız.

Marka geliştirme sürecinizi gelin birlikte yürütelim, işinize ve vizyoner duruşunuza hitap eden renklerle çağrışım değerinizi yükselterek, potansiyel müşterilerinizi kendinize çekin.

 

Bir sonraki yazıyı okumak için tıklayınız: Web Tasarımının Kurumsallığınıza Katkısını Biliyor Muydunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir