Kurumsallaşma Nedir

Bir şirketteki ve iş yerindeki bütün süreçlerin( üretim, satış, insan kaynakları, muhasebe, finans… vb) önceden belirlenmiş ve tanımlanmış olması sürecidir. İş yapma tarzınızın, çalışanların görev tanımlarının ve işin nasıl yapılacağının tamamen tanımlanmış olması bir şirketin kurumsallığını gösterir.

Kurumsallaşma Şirkete Hangi Özellikleri Kazandırır?

Kurumsallaşma bir şirkete, her şeyin ölçülebilir faaliyetler dizisi olduğundan hareket edersek bilimsel anlamda yönetilebilmeyi kazandırır. Keyfe keder insan ilişkilerinin olduğu, ahbap çavuş ilişkileri ile yürüyen değil gerçek anlamda bilimsel metotlarla yönetilebilirliği kazandırır. Bunun doğal bir sonucu olarak iyi yönetilebilen bir şirket olarak strateji belirleyebilme, uzun vadeli planlar ve hesaplar yapabilme, uzun vadeli öngörüler yapabilmeyi beraberinde getirir. Bu uzun vadeli öngörüler ve strateji belirleyebilme ise sürdürülebilir bir karlılığı getirir. Şirketin rekabet şansına olanak sağlar.

Kurumsal bir şirkette bulunması gerekenler

Kurumsal bir şirket önceden belirlenmiş yönetim ilkeleri doğrultusunda yönetiliyor demektir. Kurumsal bir şirkette insanların görev tanımları ve onlara verilen işler ve işlerin nasıl uygulanacağı önceden zaten belirlenmiştir.  Bir şirketten satın alma yapıldığı zaman, o faturanın kim tarafından kesileceği, ne zaman kesileceği, alıcıya malın ne zaman teslim edileceği gibi durumlar zaten bellidir. Bunu uygulayan tüm şirketlere kurumsallaşmış şirket denir. O halde bir şirkette çok yüksek bir yüzdeyle yapılan faaliyetlerin ölçülebiliyor olması gerekir. Ölçülebilirlikten kasıt, kaç fatura kesilmiş, kaç kişi çalışmış, kaç saat çalışmış, mal ne zaman teslim edilmiş gibi değerlerin hem denetleniyor hem de yönetiliyor olması gerekir. Ölçülemeyen şeyler yönetilemez. Dolayısıyla kurumsallaşmış şirketlerdeki her faaliyet yöneticisi tarafından ölçülebilir olmak durumundadır. Tabii ki, kurumsal şirket yaptığı hatalardan ders çıkartan ve her türlü süreci olabildiğince ölçebilen ve yönetilebilen bir şirketten bahsediyoruz.

Kurumsal Alanda Başarmanın 4 Ana Yolu

  1. Hedef Belirleyin.

Aile şirketiyse yönetim kurulu veya aile meclisi, patron veya anonim, özel bir şirketse de yönetim kurulunun kurumsallaşma yönünde kesin bir karar gerektirir. Yani bedeli hesaplanıp bedeli ne olursa olsun bir hedef belirlenmesi gerekir. Dolayısıyla bir şirketin kurumsallaşması için hedeflerin belirlenmesi birinci aşamadır.

  1. Plan Yapın.

Her bir stratejiye bir adet plan yapılması gerekir. Bu plan çok ayrıntılı ve detaylı, analizci olmalıdır. Yapılan planlar şirketin misyon, vizyonuna uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.

  1. Planı Uygulayın.

Bir önceki aşamada belirlediğiniz planları bu aşamada uygulamanız gerekir. Planı uygularken maddi ve manevi desteğin her aşamada yönetim kurulu tarafından %100 veriliyor olması gerekir. Bu konuda maddi desteğin tam olması gerekir.

  1. Ölçün, Değerlendirin ve Raporlayın.

Yukarıdaki tüm aşamalar uygulandıktan sonra ortaya çıkan sonuçların, bir başka objektif göz ile ölçülmesi, değerlendirilmesi  (başlangıçtaki hedeften sapıldı mı, yörünge düzeltme nasıl olacak… vb) ve raporlanması bir şirkete kurumsallaşmayı getiren en önemli unsurlardır.

Bir sonraki yazıyı okumak için tıklayınız: Japonya’da Akılsız Telefonlar Popülerleşiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir